HyrjeKategoria

Blog

Sot ne Fshatin Olimpik te Lojrave Olimpike Dimerore “Sochi 2014”, Kyretari i bashkise se Fshatit Olimpik Elena Isinbaeva i uroi mireseardhjen Ekipit Olimpik Shqiptar dhe ne nder te Ekipit ne nje ceremoni te posacme u ngrit flamuri Shqiptar i cili simbolizon mireseardhjen dhe qendrimin e Ekipit Olimpik Shqiptar ne fshatin Olimpik. Ne perfundim te ceremonise, sic eshte tashme zakon,...

10.01.2014 Presidenti dhe Sekretari i Pergjithshem i KOKSH, priten sot ne zyrat e Komitetit Olimpik Kombetar Shqiptar per nje takim pune z. Dmitry Krasakov, Sekretar i pare i Ambasades Ruse ne Shqiperi dhe znj. Suzana Karaxhozi, Kryetare e Shoqates se Bashkeatdhetareve Ruse ne Shqiperi.  Ne takim u diskutua ne lidhje me pergatitjet dhe pjesemarrjen e...

Skiatori Erjon Tola pjesemarres ne dy Lojrat Olimpike Dimerore “Torino 2006” dhe “Vancuver 2010” po vijon pergatitjet per tu kualifikuar ne Lojrat Olimpike Dimerore “Sochi 2014”.  Ai ka vijuar pjesemarrjen ne garat e Federates Nderkombetare te Skive (FIS) per te grumbulluar piket e nevojeshme per kualifikimin e tij ne keto lojra. Gara e fundit qe...

SOT CEREMONIA E HAPJES SE Edicionit 1-re TE LOJRAVE OLIMPIKE RINORE DIMERORE Një ngjarje e veçantë sportive me një frymë festivali! Nga 13 deri në 22 Janar 2012 Insbruk dhe Seefeld do jenë mikpritësit e Lojërave të para Olimpike Rinore Dimërore, me pjesëmarrjen e 1058 sportistëve të moshës 14 deri 18 nga mbi 70 vendeve, të cilët do të konkurrojnë në 63 gara sportive, së bashku me të rinj vendas të cilët do t’i bashkangjiten një Programi Kulturor dhe Edukativ, unik në llojin e tij. Ideja prapa kësaj përzierje të sportit dhe kulturës është mbështetja e të rinjve në zhvillimin e tyre personal dhe sportiv, si dhe të rrisë interesin e tyre në vlerat Olimpike.

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) dje përzgjodhi PyeongChang (Republika e Koresë) si qyteti mikpritës i Lojërave Olimpike Dimërore në 2018 XXIII, gjatë sesionit e tij të 123 në Durban, Afrika e Jugut. PyeongChang fitoi në raundin e parë të votimit me 63 vota, kundër Munich (25 vota) dhe Annecy (7 vota). Përpara nënshkrimit të kontratës së...

BËHU NJË PARTNER OLIMPIK

RRETH KOKSH

logo-footer-widget-png-new22

Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar njihet nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar që nga viti 1959. KOKSH përfaqëson vlerat Olimpike në Shqipëri dhe është ndërmjetësi kryesor me komitetet e tjera Olimpike.

Na ndiqni në mediat tona sociale:
#NOCAlbania #KOKSH #TeamAlbania

2022 © Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar  |  Powered by WEBART.AL