Skiatorja me shtetësi shqiptare, znj. Lara Colturi u prit në zyrat e KOKSH

27 Tetor, 2022

Skiatorja me shtetësi shqiptare, znj. Lara Colturi e shoqëruar nga trajneria personale, znj. Daniela Ceccarelli dhe menaxheri, z. Andrea Cappelletti vizituan zyrat e Komitetit Olimpik dhe zhvilluan një takim me presidentin, z. Fidel Ylli.

Të pranishëm ishin edhe zyrtarë të KOKSH dhe të Federatës Shqiptare të Skive.

Kreu i Komitetit Olimpik përgëzoi Larën dhe stafin e saj për paraqitjet e fundit si dhe i uroi më të mirat për aventurën e saj në Kupën e Botës.

Presidenti njohu skiatoren me arritjet e KOKSH si dhe i tregoi platformën “SportALB” ku jepen direkt garat e sportistëve shqiptarë nga çdo cep i Botës.

Në maj, adoleshentja e lindur në Itali vendosi të merrte shtetësinë shqiptare dhe të përfaqësonte kuqezinjtë. Ajo do të jetë skiatorja e parë femër që do të përfaqësojë Shqipërinë në garat e nivelit të lartë.

Nën flamurin shqiptar, Lara fitoi 6 gara gjatë këtij viti të Kupës së Amerikës së Jugut në Kili dhe Argjentinë për të rrëmbyer kreun e klasifikimit, duke mbledhur pikët që i nevojiteshin për të kaluar në Kupën e Botës “FIS”.

Colturi është vajza e Daniela Ceccarellit, e cila në “Salt Lake City 2002” fitoi për Italinë medaljen e artë në “Super G”.

BËHU NJË PARTNER OLIMPIK

RRETH KOKSH

logo-footer-widget-png-new22

Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar njihet nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar që nga viti 1959. KOKSH përfaqëson vlerat Olimpike në Shqipëri dhe është ndërmjetësi kryesor me komitetet e tjera Olimpike.

Na ndiqni në mediat tona sociale:
#NOCAlbania #KOKSH #TeamAlbania

2022 © Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar  |  Powered by WEBART.AL