Të reja, 10 gusht

10 Gusht, 2022

Medalja e parë për Shqipërinë në “Lojërat e Solidaritetit Islamik Konya 2021”.

Mundësi Zelihmkan Abakarov fiton medaljen e argjentë në kategorinë 65 kg në përballje me kampionin Olimpik Aliyev.

Momenti më emocionues ishte dorëzimi i medaljes nga Presidenti i KOKSH, z. Fidel Ylli me ftesë të Federatës Botërore të Mundjes.

Elisa Myrtollari mbyll garën e 200 metrave.

Atletja dha kohën 25.60 në garën e dytë të shpejtësisë. Myrtollari mori pjesë edhe në 100 metra, në Lojërat e Solidaritetit Islamik, “Konya 2021” dhe është një nga premtimet e atletikës shqiptare.

Orseld Shkalla mbyll ndeshjen e dytë në taekwondo.

Sportisti kuqezi kishte përballë Javad Aghayev nga Azerbajian.

Takimi rezultoi i fortë, ndërkohë që Shkalla u mund 2-0 edhe pse bëri maksimumin për të fituar, paraqitja e shqiptarit ishte për t’u vlerësuar.

Zelimkhan Abakarov fiton ndeshjen e parë në “Konya 2021” dhe niset drejt finales.

Mundësi triumoi 10-0 ndaj kundërshtarit nga Kazakistan, duke dominuar gjithë ndeshjen. Në peshën 65 kg, sportisti e pati të lehtë që të kalonte në turin tjetër, ndërkohë që nga ai pritet medalje, duke pasur parasysh që vjen nga e arta e “Oran 2022”.

Orseld Shkalla fiton ndeshjen e parë në Taekwondo.

Në peshën 68 kg, sportisti shqiptar mundi 2-0 kundërshtarin nga Çadi, Komte Koulnodji gjatë Lojërave të Solidaritetit Islamik.

Takimin e ndoqën nga afër presidenti i KOKSH-it, z. Fidel Ylli, zëvendësministri i sporteve z.Endrit Hoxha dhe sekretari z. Gerti Shima.

BËHU NJË PARTNER OLIMPIK

RRETH KOKSH

logo-footer-widget-png-new22

Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar njihet nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar që nga viti 1959. KOKSH përfaqëson vlerat Olimpike në Shqipëri dhe është ndërmjetësi kryesor me komitetet e tjera Olimpike.

Na ndiqni në mediat tona sociale:
#NOCAlbania #KOKSH #TeamAlbania

2022 © Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar  |  Powered by WEBART.AL