Të reja, 1 korrik

1 Korrik, 2022

Në qitje, Kristina Anxhara garoi në 10 metra pushkë me ajër. Sportistja jonë në kualifikuese grumbulloi 605.4 pikë, duke i shkuar shumë pranë, rekordit kombëtar.

Indrit Çullhaj mbylli konkurrimin në xhudo për peshën 73 kg.

Në ndeshjen e parë, xhudisti ynë nuk fitoi dot me algjerianin Messaoud Redouane Dris, i cili fitoi medaljen e artë.

Çullhaj u ripeshkua për një tjetër ndeshje, me sirianin Hasan Bayan, por duke qenë se ishte dëmtuar që ndeshjen e parë edhe pse po e fitonte sfidën, dhimbja ishte e padurueshme. Takimi shkoi ne shtesë, por Çullhaj u tërhoq nga sfida prej dhimbjeve pas 9 minutave ndeshje dhe nuk arriti të përfundonte sfidën e dytë në Lojërat Mesdhetare.

Erson Ramaj mbylli konkurrimin në xhudo

Sportisti shqiptar që garon në peshën 90 kg në xhudo, u përball në të 1/16-at me italianin Gennaro Pirelli. Edhe pse luftoi fort dhe bëri maksimumin që të kualifikohej, Ramaj nuk ia doli të kalonte më tej, por zhvilloi një ndeshje për t’u vlerësuar.

Nis dita e parë e garave të notit në Lojërat Mesdhetare “Oran 2022”.

Frenkli Vogli në disiplinën e 100m shpinë, duke thyer rekordin kombëtar të Shqipërisë që mbahet po nga ai vetë me kohën 1.00.50.

Drini Ujkashej garoi displinën e 50m Delfin, duke përmirësuar rekordin e tij personal me kohën 29.88.

Per fat të keq edhe pse me një performance të shkëlqyer të dy notarët nuk mundën dot të kualifikohen për finale.

BËHU NJË PARTNER OLIMPIK

RRETH KOKSH

logo-footer-widget-png-new22

Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar njihet nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar që nga viti 1959. KOKSH përfaqëson vlerat Olimpike në Shqipëri dhe është ndërmjetësi kryesor me komitetet e tjera Olimpike.

Na ndiqni në mediat tona sociale:
#NOCAlbania #KOKSH #TeamAlbania

2022 © Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar  |  Powered by WEBART.AL