Erkand Qerimaj i sjell argjendin Shqipërisë

3 Korrik, 2022

Erkand Qerimaj është njeriu i medaljeve.

Peshëngritësi i sjell argjendin Shqipërisë, pak ditë pasi shkëlqeu në Evropianin e Tiranës.

Shkodrani nga i cili pritej medalje nuk zhgënjeu pritshmëritë në peshën 73 kg. Në stilin e shkëputjes, ai ngriti 149 kg dhe vetëm për 1 kg i shpëtoi medalja e artë. Gara rezultoi me drithërima për sportistin kuqezi. Në fillim gjyqtaria nuk konfirmoi provën me peshën 149 kg, por më pas e konsideroi ngritjen e Qerimaj të rregullt, duke sjellë kështu edhe vendin e dytë për peshëngritësin shqiptar.

BËHU NJË PARTNER OLIMPIK

RRETH KOKSH

logo-footer-widget-png-new22

Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar njihet nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar që nga viti 1959. KOKSH përfaqëson vlerat Olimpike në Shqipëri dhe është ndërmjetësi kryesor me komitetet e tjera Olimpike.

Na ndiqni në mediat tona sociale:
#NOCAlbania #KOKSH #TeamAlbania

2022 © Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar  |  Powered by WEBART.AL