Bursistet Olimpik, Romela Begaj dhe Erkand Qerimaj sukses ne Kampionatin Europian te Peshengritjes

16 Prill, 2012

Romela Begaj dhe Erkand Qerimaj të dy bursistët Olimpistë kanë shkëlqyer në Kampionatin Europian të Peshëngritjes që u zhvillua në Antalia të Turqisë.

Romela Begaj që konkuroi në kategorinë 58kg arrin të renditet e para në stilin e shkëputjes më rezultat 102kg dhe e dyta në stilin e shtytjes 113kg. Ndonëse në rezultatin përfundimtar, si Romela ashtu edhe konkurentia e saj Kostova nga Azerbajxhani kishin rezultat të njëjtë në dy garësh vendin e parë e fitoi Kostova për shkak se ishte me disa gramë më pak me peshë.

Romela bëri një performancë të shkëlqyer dhe ishte e përgatitur për të dalë kampione Europe në dy garësh por një penalizim i jurisë (ende i diskutueshëm ndër specialistët e peshëngritjes) nuk i dhanë mundësinë asaj në provën e peshës 116kg që e ngriti me sukses. Megjithatë ajo sot është nënkampione Europe dhe kjo nuk është pak.

Ndërsa Erkand Qerimaj me meritë u shpall kampion Europe në peshën 77kg. Ai u rendit i dyti në stilin e shkëputjes me 158 kg dhe i pari në stilin e shtytjes me 190 me një rezultat 348 kg në dygarësh dhe njëkohësisht duke merituar medaljen e artë.

Rivaliteti ishte i madh edhe në këtë garë por Erkand Qerimaj sot është kampion Europe që na bën ne të gjithë të jemi krenarë.

KOKSH përvec se është krenar për rezultatin e të dy sportistëve që trajtohen me bursë Olimpike, i përshëndet të dy kampionët dhe bësojmë që Olimpiada e Londrës do të ruaj të tjera supriza për Ekipin Olimpik.

BËHU NJË PARTNER OLIMPIK

RRETH KOKSH

logo-footer-widget-png-new22

Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar njihet nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar që nga viti 1959. KOKSH përfaqëson vlerat Olimpike në Shqipëri dhe është ndërmjetësi kryesor me komitetet e tjera Olimpike.

Na ndiqni në mediat tona sociale:
#NOCAlbania #KOKSH #TeamAlbania

2022 © Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar  |  Powered by WEBART.AL