Baku 2015, një organizim fantastik

11 Qershor, 2015

11415511_948985951811423_675555737340879364_o

Një ditë përpara ceremonisë së hapjes të të parave Lojëra Evropiane në Baku, Presidenti i Komitetit Olimpik Evropian, Patrick Heckey foli me entuziazëm për gjithçka Azerbajxhani ka realizuar në vetëm 30 muaj. Një investim spektakolar rrit pritshmërinë mbi premierën e këtij evenimenti kontinental. Madje ai deklaroi se Azerbajxhani është gati edhe për të mirëpritur Lojërat Olimpike në një të ardhme. Presidenti Heckey i është përgjigjur pyetjeve të shumta të shtypit ndërkombëtar mbi tërheqjen e Holandës nga organizimi i Lojërave Evropiane të 2019-s, duke deklaruar se kjo nuk ndikon aspak mbi atmosferën fantastike që është krijuar në prag të startit të evenimentit në Baku. Sipas tij Komiteti Olimpik Evropian ka gati dy kandidatura të tjera për edicionin e dytë të këtij evenimenti, qytete që janë ndër pesë kandidaturat që më parë, garuan për mirëpritjen e edicionit 2015. Sipas tij shumë shpejt do të përcaktohet edhe vendi mikpritës i edicionit 2023. Sipas z.Heckey, “Baku 2015” do të përcillet në mbarë kontinentin, madje do të transmetohet edhe në kontinentet e tjerë. “Fillimisht mediat ngurruan, sepse është diçka e re dhe nuk kishin të sigurt përqindjen e lartë të audiencës”- tha ai. Por sipas z.Heckey tashmë të gjitha shtetet do të mund të ndjekin këto lojëra nëpërmjet televizioneve të tyre. Presidenti i Komitetit Olimpik Evropian ka falënderuar Armeninë për pjesëmarrjen, si edhe azerbajxhanasit për mikpritjen ndaj armenëve, pavarësisht konfliktit që ekziston mes dy vendeve.

11429088_917885814950125_8130680704577779262_n
Investimet dhe mikpritja

Në kuadër të “Baku 2015”, Azerbajxhani ka shpenzuar rreth 1,1 miliardë euro (sipas shifrave zyrtare) për infrastrukturën e nevojshme, një investim kolosal dhe mjaft mirë i realizuar. Janë plot 8000 vullnetarë që punojnë me orar të zgjatur, që gjithçka të shkojë në mënyrë të përkryer. Nga pritja në aeroport, e deri tek udhëzimet me të zakonshme, vullnetarët kujdesen për mbarëvajtjen e të gjitha procedurave. Siguria është në nivele maksimale, si në “Fshatin e Sportistëve” ku do të akomodohen gradualisht 6000 sportistët dhe delegacionet (7351 shtretër), ashtu edhe në “Fshatin e medias”, ku do të akomodohen mbi 1000 gazetarë dhe operatorë. Fluksi i mbërritjeve ka qenë mjaft i lartë, një ditë përpara ceremonisë së hapjes. Ajo do të startojë në orën 21:00 (18:00 në Shqipëri) në Stadiumin Olimpik, një impiant që ka kushtuar mbi 500 milionë euro, me 68 mijë vende. Lojërat Evropiane “Baku 2015” do të transmetohen Live dhe Ekskluzivisht nga Tring Digital.

11429657_949857845057567_4772624074475411917_o

Delegacioni shqiptar.
Delegacioni shqiptar ka mbërritur në Baku në orët e para të ditës së sotme (11 qershor) dhe është akomoduar në Fshatin e Sportistëve. Sipas Shefit të Misionit Kliton Muça, gjithçka ka vijuar në mënyrën e duhur, me një mikpritje mbresëlënëse dhe një atmosferë mjaft pozitive. Sot është zhvilluar dhe ceremonia e mirëseardhjes së sportistëve, brenda mjediseve të Fshatit te Sportistëve. Sportistët kuqezi, të cilët do të garojnë që në ditët e para të Lojërave, janë Ada Demneri dhe Halil Marqeshi, ata do të fillojnë stërvitjen që në ditën e ceremonisë së hapjes së evenimentit. Halil Marqeshi do të jetë sportisti i parë kuqezi që konkurron në këto lojëra, ai do të garojë në datën 13 qershor. Karateisti do të marrë pjesë në disiplinën “Kumite”, pesha deri 60 kg. Ada Demneri do të konkurrojë në sportin e Taekwondo ( pesha -57 kg) në datën 17 qershor. Sportistët e tjerë kuqezi do t’i bashkohen ekipit në ditët në vijim, për shkak të kalendarit të garave të tyre (Gazetari :Grigor Nikolla)

11357164_949857961724222_662065120619490129_o

BËHU NJË PARTNER OLIMPIK

RRETH KOKSH

logo-footer-widget-png-new22

Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar njihet nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar që nga viti 1959. KOKSH përfaqëson vlerat Olimpike në Shqipëri dhe është ndërmjetësi kryesor me komitetet e tjera Olimpike.

Na ndiqni në mediat tona sociale:
#NOCAlbania #KOKSH #TeamAlbania

2022 © Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar  |  Powered by WEBART.AL